Dziś niemalże każda osoba dorosła narzeka na ból pleców, na spięte mięśnie, na dyskomfort w okolicy szyi, karku lub ramion. Dolegliwości te w dużej mierze spowodowane są siedzącym trybem życia, który zazwyczaj ma miejsce w pracy. Albo stresem, na który jesteśmy nieustannie narażani i nie tylko w pracy, ale również w domu. Wszystko to odbija się na naszym zdrowiu i naszej kondycji. Tym bardziej, że jest ona najczęściej bardzo niska, gdyż niewielki nacisk kładziemy na gimnastykę, czy ogólnie na ruch zwłaszcza na świeżym powietrzu. Bolące plecy i ich okolice nakłaniają do tego, aby skorzystać z masażu.
O zbawiennych właściwościach masażu słyszał chyba każdy. Wiele osób korzystało z takiej formy rehabilitacji, korzysta lub zamierza skorzystać w niedalekiej przyszłości. Metoda leczenia ciała za pomocą masażu, to nie jest nic nowego. Gdyż znana jest ona już od kilku tysięcy lat.
Najbardziej znanym masażem i takim, na którym opierają się wszystkie masaże jest masaż klasyczny, w którym stosuje się różne techniki mające na celu przywrócenie zdrowia i sprawności pacjentowi. Masaż klasyczny aktywizuje układ limfatyczny i krwionośny. Poprawia ukrwienie, przyspiesza przemianę materii, usprawnia stawy, dodaje elastyczności mięśniom. Wpływa również pozytywnie na skórę, gdyż ułatwia jej oddychanie i czyni ją zdrowszą i jędrniejszą.
Ponadto bardzo dobrze wpływa na układ nerwowy, bo wycisza i uspakaja pacjenta, gdyż wspomaga wydzielanie serotoniny.
Każdy masaż ma za zadanie przywracanie zdrowia i sprawności ruchowej, oraz sprowadzenie odprężenia fizycznego i psychicznego. Takie masaże dla rozluźnienia i odprężenia stosowane są w gabinetach odnowy biologicznej, czy w gabinetach kosmetycznych. Gabinety takie istnieją nie tylko w placówkach medycznych, ale również w hotelach, domach wczasowych, sanatoriach.
Dziś istnieją różne techniki masażu stosowane na różne dolegliwości. W fizykoterapii stosuje się je w celu zmniejszenia bólu po urazach lub chorobach. Masaże lecznicze stosowane są również w przypadku kłopotu ze stawami i przykurczami mięśni.
Masaż nie musi być mocny. Może to być tylko głaskanie, lekkie uciskanie, ugniatanie, wałkowanie, oklepywanie lub rozcieranie. Przy czym głaskanie wykonuje się na początku i na końcu zabiegu. Natomiast rozcieranie jest kolejnym punktem masażu klasycznego. Odbywa się w ruchu kolistym i ma za zadanie rozetrzeć chorą tkankę.
Ugniatanie jest najdłuższą częścią masażu. Ma ono na celu uelastycznienie mięśni, ścięgien i powięzi. Wyciskanie to technika stosowana głównie w masażu sportowym. Natomiast oklepywanie polega na uderzaniu w tkankę. Jest ono najbardziej intensywną częścią masażu. Jest jeszcze wałkowanie, które jest połączeniem głaskania, ugniatania i rozcierania.
Masaż jest wynalazkiem chińskim podobnie, jak wiele innych wynalazków, gdyż jest to naród bardzo mądry i praktyczny. Chińczycy taką formę leczenia i dbałości o zdrowie znali już kilka tysięcy lat temu.
Każdy masaż, aby był skuteczny musi składać się nie z jednego, lecz z kilku lub nawet kilkunastu zabiegów. Niezależnie od tego, czy jest to masaż klasyczny, masaż sportowy, czy zwykły masaż pobudzający, który ma za zadanie pobudzić tkanki i zmniejszyć napięcie mięśni.
Znany jest też masaż tajski, który także wymaga wielu zabiegów. Masaż tajski połączony jest z akupresurą. Akupresura jest metodą leczenia znaną od siedmiu tysięcy lat i wynalezioną również przez Chińczyków. Polega na głaskaniu, dotykaniu, uciskaniu, opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka. Masaż taki połączony jest z jogą. Nacisk na obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy pobudza zakończenia nerwowe znajdujące się w masowanych miejscach. Powoduje to zmniejszenie bólu i poprawienie pracy danego narządu.