Od kogo uczyć się biznesu?

Każdy początkujący przedsiębiorca w pierwszym etapie prowadzenia działalności popełnia liczne błędy. Bardzo często nie wie on także jak postąpić w danej sytuacji, gdzie znaleźć potrzebne informacje, kogo się poradzić. Okazuje się, że jest, co najmniej kilka dobrych sposobów na to, aby nauczyć się biznesu od osób bardziej doświadczonych.


Przede wszystkim warto w swoim otoczeniu szukać osób, które od dawna działają w biznesie albo w przeszłości prowadziły firmy. Rozmowy z takimi osobami są bardzo cenne, bo dowiemy się od nich licznych rzeczy, które nie są dostępne w literaturze. Warto uczyć się na cudzych błędach zamiast popełniać własne, które zwykle są bardzo dotkliwe. Problem jednak w tym, że początkujący w biznesie zwykle z dużym sceptycyzmem postrzegają rady doświadczonych kolegów.

Jeśli ktoś mówi, że firma nie zarabia przez pierwsze dwa lata to początkujący biznesmen zwykle to neguje i jest przekonany, że w jego przypadku będzie inaczej.


Jeśli nie mamy znajomych przedsiębiorców albo nie są oni skłonni zdradzać tajników biznesu zawsze możemy oprzeć się doświadczeniach osób nieznajomych, które dzielą się spostrzeżeniami na grupach dyskusyjnych w Internecie.

Warto, więc odwiedzać fora tematyczne związane z dziedziną, w której się działa. W sieci znajdziemy liczne grupy dyskusyjne dla rolników, handlowców czy producentów żywności. Są także liczne miejsca skupiające się ogólnie na tematyce prowadzenia firm.
Na temat działania w biznesie napisano także tysiące książek. Mamy szeroki wybór spośród pozycji krajowych oraz zagranicznych. Dobrze jest sięgać także po pozycje z zakresu rozwoju osobistego, produktywności czy psychologii biznesu. Okazuje się, że takie zagadnienia jak motywacja, organizacja czasu, zarządzanie ludźmi czy walka ze stresem bardzo przydają się w efektywnym prowadzeniu firmy.


Od kilkunastu lat w Internecie możemy śledzić także podcasty i filmy nagrywane przez ludzi biznesu, trenerów czy konsultantów biznesowych. Jest to niezwykle użyteczna wiedza. Oglądając taki film warto prześledzić także liczne komentarze ukazujące się, poniżej bo tam również ludzie biznesu umieszczają cenne spostrzeżenia. Szukając inspiracji zawsze warto oglądać i czytać relacje ludzi sukcesu. W sieci znajdziemy liczne wywiady z osobami, które na przykład prowadzą kilka firm jednocześnie albo osiągnęły już wolność finansową dzięki inwestycjom w nieruchomości. Tego typu osoby są bardzo inspirujące.

Zawsze po obejrzeniu filmu warto robić sobie notatki z pomysłami i w wolnych chwilach je analizować. Należy pamiętać by nie wpaść w pułapkę nałogowego przyswajania wiedzy bez działania. Niestety wielu ludzi tak robi. Uwielbiamy oglądać motywujące filmy, z pasją czytamy liczne artykuły o biznesie jednak poznanych pomysłów nie wprowadzamy w życie. Tymczasem chodzi o to, żeby zapoznać się z pomysłami innych ludzi, wybrać to, co nam wydaje się przydatne i spróbować to przetestować w praktyce.