Gry typu RPG są absolutnym fundamentem branży gier komputerowych od samego jej zarania. Gracze od kilku dekad toczą boje z różnymi fantastycznymi stworami w niezwykłych światach, po zobaczeniu których szczęka jakoś mimowolnie zaczyna opadać. Trudno się zatem dziwić temu, że wszelkie studia podejmujące się tworzenia gier RPG są traktowane w branży z niezwykłą wręcz estymą, ponieważ każdy gracz deweloper wie, że osoby tak bardzo kreatywne i o tak wielkiej wyobraźni po prostu trzeba szanować.
Czasy jednak w ogromnej mierze się zmieniają i tak jak kiedyś gra RPG była efektem wielomiesięcznych prac kilku, może kilkunastu zapaleńców, tak teraz branża gier komputerowych stała się pełnoprawnym biznesem. Oznacza to dwie rzeczy: po pierwsze, grami zajmują się teraz studia złożone z dziesiątek, a nawet setek osób, które wspólnie pracują nad efektem, który za kilka lat wyświetli się na ekranach monitorów graczy.
Po drugie, większy nakład środków oznacza większe koszta dla studia, co z kolei przekłada się na ceny gier – tak jak kiedyś standardem były nowe gry za maksymalnie sto kilkadziesiąt złotych, tak teraz ich cena na stałe uplasowała się w europejskiej normie i za każdą musimy zapłacić ponad dwieście złotych. To nie jest wydatek, który możemy puścić w niepamięć, dlatego należy mieć świadomość, że w branży nadal ostały się produkcje różnych zapaleńców, którzy swoje twory udostępniają całkowicie za darmo i utrzymują się zazwyczaj z wbudowanych do gry, dobrowolnych datków, za które można otrzymać różnego rodzaju wizualne atrakcje.
Podstawowym przykładem takiej gry jest Star Wars: The Old Republic. „TOR” jest prawdziwym molochem w kwestii gier za darmo, a to dlatego, że gra ta miała budżet porównywalny z największymi i w domyśle miała dominować w branży. Nie zyskała jednak takiej popularności, jakiej po niej oczekiwano i ostatecznie twórcy musieli przejść na model free-to-play. Oznacza to mniej więcej tyle, że całkowicie za darmo otrzymujemy doświadczenie, za które w innych warunkach musielibyśmy zapłacić pełną cenę. „TOR” posiada pełnoprawną, rozbudowaną fabułę i zawartość, której poznanie zajmie nam nawet kilkaset godzin.
Przykładem ciekawej gry opartej na znanej marce fantasy jest natomiast Neverwinter. Seria Neverwinter Nights święciła triumfy kilkanaście lat temu i od tamtego czasu jest wspominana jako jedna z gier tworzących absolutny kanon gier RPG, dlatego fani głośno domagali się kontynuacji. Kolejna część nadeszła, ale w postaci nieinwazyjnej gry MMO, w której inni gracze toczą swoje boje w zasadzie tuż obok nas i nic nie stoi na przeszkodzie, by do nich dołączyć i przeżywać przygody wspólnie. Gratka nie tylko dla fanów uniwersum Dungeron & Dragons.
Ostatnią wartą uwagi grą RPG jest natomiast Path of Exile, które od początku było grą darmową. Gra słynie z rozbudowanego drzewa umiejętności, które pozwoli nam zbudować postać o absolutnie unikalnej osobowości i zdolnościach. Trzyma się przy tym wszelkich tradycji gier hack ‘n slash takich jak Diablo, co oznacza, że jest od początku do końca naszpikowana akcją, a godziny spędzone na szlachtowaniu różnorakich maszkar upływają przy niej bardzo szybko.