Chirurgia estetyczna nie narzeka na brak pacjentów

Dziś liczy się zwłaszcza pieniądz, konsumpcyjny tryb życia i atrakcyjny wygląd. Dla atrakcyjnego wyglądu ludzie potrafią zrobić wiele i znieść wiele. Dotyczy to obydwu płci, lecz w większości kobiet.


Kobiety pragną być atrakcyjne w każdym wieku i każdym detalu. Lecz to się w większości nie udaje. I dlatego panie nieustannie poszukują różnych możliwości, aby zwiększyć atrakcyjność swojego ciała. Zazwyczaj robią to dla płci przeciwnej, ale często także dla siebie, aby czuć się lepiej w swoim ciele.

Poddają się więc różnym zabiegom kosmetycznym mniej lub bardziej inwazyjnym, a nawet operacjom chirurgicznym z zakresu medycyny estetycznej. Wykonują lifting twarzy, dokonują przeszczepu włosów, poddają się liposukcji, a czasem też operacjom chirurgicznym w celu np. powiększenia biustu, korekty nosa lub uszu, czy korekty powiek.

Czym jest chirurgia plastyczna?


Chirurgia plastyczna zajmuje się korektą defektów ciała. Ogólnie ten dział chirurgii dokonuje zabiegów estetycznych i rekonstrukcyjnych.


Zabiegi rekonstrukcyjne wykonuje się po urazach, albo operacjach, w celu odtworzenia uszkodzonych tkanek, przywrócenie im ich naturalnych czynności i pierwotnego wyglądu. Do takich zabiegów bardzo często należy np. rekonstrukcje skóry w miejscach jej uszkodzenia. Pokrywa się wówczas miejsce urazu zdrową skóra pobraną z innej części ciała.

Zazwyczaj odbywa się to na zasadzie autoprzeszczepu, lecz skóra może także pochodzić od innej osoby. Częstym zabiegiem jest też rekonstrukcja piersi po chorobie nowotworowej. W rekonstrukcji stosuje się dwie metody. W pierwszym przypadku wprowadza się endoprotezę po mięsień piersiowy większy. Natomiast drugi sposób polega na przeniesieniu płata skórno-mięśniowego z tętnicą na brzuszną dolną z podbrzusza i uformowania z niego piersi, oraz zespolenie z tętnicą piersiową wewnętrzną.

Chirurgia plastyczna zajmuje się także zabiegami estetycznymi mającymi na celu zwiększenie atrakcyjności, jak na przykład powiększaniem biustu. W przypadku kiedy nie ma konieczności, lecz tylko realizacja marzenia o większym biuście.


Innym dość częstym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej jest liposukcja. Jest to metoda polegająca na odsysaniu tłuszczu z różnych okolic ciała. Nagromadzony tłuszcz można odsysać z pośladków, ud, brzucha, pleców, ramion, szyi. Podczas jednego zabiegu można odessać tylko bezpieczną ilość tłuszczu, gdyż zbyt duże go odessanie może grozić powikłaniami.


Lifting twarzy, to również częsty zabieg chirurgiczny, który polega na naciągnięciu zwiotczałej z powodu wieku skóry i usunięcie jej nadmiaru. Skóra podczas zabiegu liftingu zostaje podniesiona w kierunku górno-tylnym. Dzięki takiemu naciągnięciu zlikwidowane zostają zmarszczki. Naciąganiu podlegają mięśnie twarzy i szyi.
Dziś coraz częstszym zabiegiem jest też przeszczep włosów. Zabieg taki pozwala odzyskać utracone włosy i skasować łysinę. Łysienie dotyka obydwie płcie, lecz znacznie częściej mężczyzn.

Choć w ostatnich latach również kobiety coraz częściej narzekają na łysienie zwłaszcza na czubku głowy. Współczesna medycyna oferuje nowoczesne zabiegi przeszczepu włosów. Transplantacja przeprowadzana jest pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym.

W każdej sytuacji marzenia o atrakcyjności swojego ciała przepłacane są cierpieniem, bólem, niepewnością i znoszeniem niewygód. Mawia się, że najpierw musi być gorzej, aby potem było lepiej. Za urodę trzeba płacić i nie tylko cierpieniem ciała, ale także uszczupleniem portfela, gdyż zabiegi z medycyny estetycznej sporo kosztują.