Efekty uboczne: globalne ocieplenie

Spójrzcie na flagę USA. Co na niej widnieje? Powierzchniowo najwięcej jest pasów. I coś z tymi pasami Amerykanie mają, bo lubią dostrzegać w swoim kraju pewne prawidłowości i nazywać je właśnie pasami.

Najbardziej znanym jest chyba pas biblijny – Bible Belt. Terminem tym określa się południowo-wschodnie stany, w których można zaobserwować wysokie przywiązanie do religii oraz dosłownego pojmowania Biblii. Zamieszkują go głównie konserwatywni protestanci, mający się za strażników tradycyjnych, amerykańskich wartości (czymkolwiek by one nie były).

Oczywiście w opozycji do pasa biblijnego jest pas bezwyznaniowy, leżący na północnym zachodzie – obszar, w którym najmniej osób deklaruje jakieś przywiązanie religijne. Ale pasy są nie tylko związane ze strefą duchową. Jest pas solny, pas galaretkowy (!), pas kukurydzy, pas rdzy, pas barszczu, pas bawełny (pokrywający się nieco z pasem biblijnym) a nawet pas wylewu.

I właśnie z tym ostatnim niejako wiąże się inny pas, o którym chciałbym dziś trochę powiedzieć. Też dotyczy zdrowia, a do tego – jak większość amerykańskich pasów – wkrótce znacznie się powiększy.

To tak zwany pas kamieni nerkowych. Mało pociągająca nazwa, ale za to mówi wszystko. To obszar, gdzie zaobserwowano większy niż gdzie indziej odsetek osób cierpiących na kamienie nerkowe, głównie południe kraju. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Trudno określić – za głównych winowajców ma się dietę bogatą w sól, cukier i białko zwierzęce. Ale w pasie kamieni nerkowych dochodzi jeszcze jeden czynnik – długotrwałe odwodnienie. To ono jest najłatwiejszą metodą zapewnienia sobie kamieni.

Patrząc na tytuł tego wpisu i zapowiedź powiększenia pasa, nietrudno połączyć jedno z drugim. Pasowi sprzyja największy wróg współczesnego świata, globalne ocieplenie. Jeżeli w wyniku zmiany klimatu temperatury podniosą się, większa część USA będzie zagrożona odwodnieniem. Tym samym pas kamieni nerkowych może się powiększyć, i to znacznie. A w swoim obecnym terytorium odsetek cierpiących na kamienie nerkowe może jeszcze wzrosnąć. Co oczywiście przełoży się na wzrost kosztów opieki zdrowotnej.

Tym samym globalne ocieplenie, poza tymi zmianami, o których już wiemy, spowoduje poważne problemy z oddawaniem moczu u milionów Amerykanów. Ot, niespodzianka!


Efekty uboczne to seria wpisów pokazująca niespodziewane, zarówno negatywne, jak i pozytywne, skutki różnych aspektów życia. Jeśli wiesz o takich efektach – daj mi znać, a być może je opiszę.

Jeśli podobał Ci się ten tekst, polub mnie na Facebooku!