8 kanałów YouTube, przy których warto tracić czas

Lubicie spędzać czas oglądając YouTube? A kto nie lubi? Dziś kilka propozycji – co oglądać, aby było ciekawie.


W czasach naszego dzieciństwa największym pożeraczem czasu była telewizja. Dziś tę rolę pełni Facebook do spółki z YouTube. I tu, i tu najlepszym sposobem na to, aby tego czasu nie marnować tak dużo, jest odpowiedni dobór źródeł, z których czerpie się treść. W przypadku fejsa rozwiązanie jest proste – wywalasz ze znajomych każdego, kto wrzuci nie dość śmieszne zdjęcie kotka albo cokolwiek związanego z polityką. W przypadku YouTube – służę dobrymi radami.

Kurzgesagt

Moje niedawne odkrycie. Te filmy w kilka minut, przy pomocy prostych animacji, potrafią wyjaśnić lub przynajmniej zaciekawić widza dowolnym tematem. Czarne dziury? Są. Wojna z narkotykami? Jest. Uchodźcy? Są. No i oczywiście paradoks Fermiego – i to w dwóch częściach (choć tutaj zachęcam do przeczytania mojego najdłuższego wpisu na blogu, dokładnie na ten temat). Filmy po angielsku, tytuł kanału po niemiecku, napisy po polsku. Polecam gorąco. Polski YouTube tego jeszcze nie ma, więc jeśli ktoś szuka dla siebie niszy…

Na gałęzi

Kolejny kanał z cyklu „czemu ja tego nie znałem wcześniej”. Facet mówi o filmach. Znacie? Nie w takim wydaniu. Tu nie ma nudnego „to mi się podobało, to bym zobaczył”, ale fajna i przystępnie podana analiza takich detali jak praca kamery, światło, gra aktorska czy montaż. Po kilku odcinkach sami zaczniecie patrzeć na filmy w ten sposób – i bardzo dobrze. To jeden z tych kanałów, które przelewają wiedzę do głowy w błyskawiczny (bo ciekawy) sposób. Autor ostatnio zgarnął w pełni zasłużoną nagrodę na gali Blog Roku, ale ja znałem go wcześniej.

G.F. Darwin

Nie no, nie mówcie, że nie znacie Darwina? Jeśli jakimś cudem wiadomość o tym kanale nie dotarła do waszej chatki pośrodku amazońskiej dżungli albo kojarzycie ich tylko i wyłącznie z piosenką o orkach, to postarajcie się nadrobić te zaniedbania jak najszybciej. Najlepszy technicznie polski kanał (to jest prawdziwy profesjonalizm jeśli chodzi o operatorów, dźwięk, montaż czy efekty specjalne) połączony z inteligentnym humorem. A do tego przewijająca się w tle niektórych filmów historia Sławka i Rafała (nawet nie przypuszczacie, kto kryje się za tymi imionami).

Facecje

A skoro już przy inteligentnym humorze jesteśmy – uważać się za fana takowego i nie znać Facecji to wstyd. I hańba. I ujma. Jedna z inteligentniejszych stron na fejsie w wersji z ruchomymi obrazkami – czego tu nie lubić? Mickiewicz, Dziewica Orleańska, Minotaur i reszta historycznej ekipy biorą się za robienie telewizji. Gdyby tak wyglądało to, co powstaje na Woronicza w Warszawie, nie wywaliłbym z domu telewizora. Można oglądać kilka razy, a i tak pewnie nie wyłapie się wszystkich żartów.

Rocket Jump

Do inteligentnego humoru jeszcze wrócimy, tymczasem skupmy się na czystej rozrywce. Kolejny kanał spod znaku „w Polsce tego nie ma” (mam nadzieję, że z dopiskiem „jeszcze”). Z pewnością są inne kanały prezentujące taki poziom techniczny, ale jeszcze na nie nie natrafiłem (liczę na Was w komentarzach). Prosty humor, szalone tempo, strzelaniny, akcja, wybuchy oraz trzy sezony serialu o szkole wyższej zawodowych graczy – to wszystko (i jeszcze trochę) znajdziecie na tym kanale. Jeśli już tracić czas, to przy czymś zrobionym dobrze. A to jest zrobione rewelacyjnie.

Architecture Is A Good Idea

Architektura jest nudna? To tylko rysowanie budynków, które może kiedyś powstaną? Budynki są ciekawe tylko wtedy, gdy kosmici wysadzają je w jakimś filmie? Kilka filmów z tego kanału powinno sprawić, że zmienisz zdanie. Kolejny przykład na to, że jeśli ma się pomysł i pasję, to o wszystkim można opowiadać ciekawie. Podskórnie czuję, że takich kanałów jak ten jest gdzieś dużo, dużo więcej. Mam nadzieję, że staną się popularniejsze od najpopularniejszych pranksterów.

Cinema Sins

Ich hasło to „No movie is without sin” – i każdym swoim filmem udowadniają to z bezbłędną precyzją. Nielogiczność fabuły, błędy montażowe lub po prostu wkurzające klisze – jeśli coś z wymienionych elementów znajdzie się w filmie, który wezmą na tapet, to z pewnością to wypunktują. I bezlitośnie obśmieją. Pod lupę trafiają zarówno filmy nowe, jak i stare, klasyki, jak i gnioty. Być może po prostu czepiają się, ale mnie to bawi.

Krzysztof Gonciarz

Jedna z najbardziej rozpoznawanych twarzy polskiego YouTube. Dla niektórych – ten gość, który wyjechał do Chin czy innej Japonii i pokazuje, jak tam się fajnie żyje. Dla innych – ten gość, który gada śmiesznie do gimbazy. Nic bardziej mylnego, jak mawia inny tuz polskich filmików w internecie. Jeśli chodzi o filmy z Azji, to jest to pełnokrwisty program podróżniczy, jakiego od dawna nie ma w polskiej telewizji. Jeśli chodzi o gadanie do gimbazy – to mylicie go z Niekrytym Krytykiem. Gonciarz niby wychowuje młodzież, ale ma sporo gorzkiej ironii i inteligentnych powiedzonek, które dotrą tylko do kogoś, kto ma już maturę, a może nawet i skończone studia. I to właśnie tę część jego twórczości polecam. Jedyny polski jutuber, za oglądanie którego byłbym skłonny płacić, na szczęście nie muszę tego robić.


Jeśli macie w swoich subskrypcjach jeszcze jakieś rewelacyjne kanały, które powinienem poznać – dajcie znać w komentarzach. Bo wiecie – mam za dużo wolnego czasu i chcę go jakoś rozsądnie zmarnować.

 • nieobiektywniej

  O architekturze chętnie pooglądam, to jeden z moich ulubionych tematów.
  Mnie ostatnio wciągnęły wszelkie filmy górskie oraz ten fantastyczny utwór dla wszystkich znających angielski chcących z humorem poprawić swoją wymowę (albo dowiedzieć się czegoś o niej zaskakującego): wiersz ‚Chaos” https://www.youtube.com/watch?v=1edPxKqiptw

 • Fajne propozycje 🙂 Ja polecam jeszcze jeden inspirujący kanał na yt, który można oglądać godzinami 🙂 sukces.pl

  https://www.youtube.com/channel/UCR-B4vIp1OqaDwMQEn_rskA/videos?shelf_id=2&view=0&sort=dd
  Porusza temat motywacji, odnoszenia sukcesu w życiu finansowym jak i osobistym,
  można znaleźć tam też wiele wartościowych porad na temat zdrowia 🙂

 • Travelista

  Witam. Fajnie napisane, od siebie jeszcze chciałbym dodać początkującego ale obiecującego gościa https://youtu.be/2-DID61y9tM