Jedno słowo, ale ile treści!

Czytacie czasem słownik? Albo chociaż wikisłownik? To fascynująca lektura! Można się z niej wiele dowiedzieć nie tylko o języku, lecz także o życiu.

Ten wpis możesz przesłuchać lub ściągnąć z Soundcloud jako mp3.

Na przykład słowo „ale”. Wiecie, ile w takim małym cholerstwie siedzi?

Podeprę się cytatem:

służący do łączenia zdań wtedy, gdy jedno z nich jest przeciwieństwem drugiego, gdy sytuacja z jednego z nich zachodzi pomimo sytuacji ze zdania drugiego

Oraz w drugiej wersji:

służący do łączenia zdań wtedy, gdy podkreślamy, że jedno stwierdzenie nie jest prawdziwe, a drugie jest

Ciekawe, prawda?

Mam kolegę, który swego czasu kompletnie negował sens słowa „prawie”. Gdy słyszał zdanie w stylu „prawie się przewróciłem”, irytował się i twierdził, że albo się przewróciłem, albo nie. Trudno przewrócić się prawie, dowodził, bo przecież tutaj wszystko działa zero-jedynkowo.

Dziś ja podobnie reaguję na słowo „ale”. Na przykład w zdaniu: „nie jestem rasistą, ale…”. Albo: „nie mam nic do feminizmu, ale…”.

Czyli – opcja pierwsza – nie jesteś rasistą, ALE twoje zachowanie lub poglądy niczym nie różnią się od zachowania i poglądów rasisty. Albo – opcja druga – stwierdzenie, że nie masz nic do feminizmu, jest jednak kłamstwem.

Mam propozycję dla wszystkich, którzy za „ale” chowają się niczym za spiżową tarczą: darujcie sobie te próby kamuflażu. Miejcie odwagę stanąć w prawdzie i powiedzieć – tak, jestem rasistą. Nie lubię feminizmu. Jestem antysemitą. To żaden powód do wstydu.

Nie, żartuję – to jest olbrzymi powód do wstydu, ale przecież i tak macie to w dupie, skoro głosicie publicznie to, co zazwyczaj mówicie po „ale”. Dlatego od dziś odrzućcie fałsz i nie ukrywajcie się ze swoimi poglądami. Nadal będziecie takimi samymi dupkami jak obecnie, ale może ktoś doceni waszą szczerość. I może was polubi.

Prawie.

Foto: TrevorCC BY-SA 2.0

  • Można się prawie przewrócić:szłam, potknęłam się, prawie się przewróciłam, lecz w ostatnim momencie złapałam równowagę. Natomiast rasistą się jest albo się nie jest, nie ma żadnego ale jak sam zauważyłeś.