Kim jest Majka Jeżowska?

Jeśli bliżej Ci do dwudziestki niż do trzydziestki, tytułowe pytanie może być być dla Ciebie nielichą zagadką…

Jakiś czas temu Ida powiedziała mi, że dzisiejsza młodzież studencka nie wie zupełnie, kto to jest Majka Jeżowska. Dla mnie, osoby z pokolenia śpiewającego w dzieciństwie przeboje pani Majki, wydawało się to niemożliwe. Dlatego przy pierwszej nadarzającej się okazji przetestowałem około dziesięciu osób urodzonych po 1989 roku.

Cóż się zatem okazuje?

Tak około połowy wiedziało, kim jest Majka Jeżowska. Dla wyjaśnienia – to ta pani:

Ale postanowiłem też przetestować tych młodych ludzi ze znajomości innych tematów, oczywistych dla ludzi urodzonych w PRL. Zabawiłem się z nimi w skojarzenia i rzucałem takie hasła jak Polskie ZOO, Pieprz i Wanilia, państwo Gucwińscy czy piejący na płocie kogut. Generalnie – większość z nich nie miała zielonego pojęcia o czym mówię.

Tylko jedna osoba wiedziała, że Pi i Sigma są z Matplanety.

Gdy się tego dowiedziałem, po raz drugi w życiu poczułem się staro.

My, urodzeni w pierwszej połowie lat 80., możemy się śmiać z niewiedzy dzisiejszej młodzieży. Możemy załamywać ręce nad ich brakiem znajomości podstaw. Możemy też poklepać się po plecach, twierdząc, że to my jesteśmy tymi lepszymi.

Możemy też zastanowić się i dojść do dość prostego, choć niekoniecznie oczywistego wniosku – ludzie urodzeni w latach 90. mieli po prostu inne dzieciństwo. Inne zabawki, innych bohaterów. I mają przez to w głowie inny kod kulturowy.

Co z tego wynika? Że będąc blogerem i pisząc do takich młodych – muszę o tym pamiętać. I postarać się znaleźć jakiś wspólny język, bazujący na czymś, co wspólnie znamy. Co stanowi dla nas wspólne ramy kulturowe. I raczej nie powinny to być mity Paradowskiego.

To samo dotyczy innych dziedzin życia. Sprzedaż, informacja, rozrywka – to wszystko musi brać poprawkę na to, że młodzi mogą po prostu nie wiedzieć, kim jest Majka Jeżowska. I trzeba się do nich dostosować.

Niby to takie proste, niby oczywiste… Ale kto mógł wiedzieć, że oni nie znają Przybyszy z Matplanety?

A dla tych młodych, którzy nie mają pojęcia, o co chodzi z tą całą Matplanetą i o kim jest ten wpis, mam krótką wiadomość. Wy też będziecie tworzyć dla młodszych od siebie. Lepiej zacznijcie już teraz szukać jakichś wspólnych tematów. Bo Wasi czytelnicy będą guglać nawiązania do Waszego dzieciństwa dokładnie tak samo, jak Wy teraz guglacie Polskie ZOO czy Elżbietę Dzikowską.

Jeśli podobał Ci się ten tekst, polub mnie na Facebooku!