Mały Książę

Kiedyś przeczytałem, że do „Małego Księcia” najlepiej podejść po trzydziestce. Ale nikt nie mówił, że to musi być książka.

Gra planszowa „Mały Książę” to był dla nas zakup jeszcze bardziej impulsowy niż „Splendor”. Tam przynajmniej dwa razy zagrałem przed zakupem. Tutaj tylko zobaczyliśmy recenzję. I to do połowy. Prawdę mówiąc – kupiliśmy grę w ciemno. Bo może będzie fajnie.

Na szczęście pudełko nie było duże…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

…a jego zawartość – skomplikowana.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Więc poza chronicznym brakiem czasu nic nie powstrzymywało nas przed rozpracowaniem tej gry. O co chodzi? O zdobycie jak największej liczby punktów dzięki stworzeniu odpowiedniej planety. W pudełku znajdziemy osiemdziesiąt kafli czterech rodzajów: postaci, dwóch rodzajów krawędzi i wnętrza planety.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Każdy z kafli jest przyozdobiony jakimiś rysunkami. Z potasowanych stosów kafli gracze losują ich odpowiednią ilość, a następnie z tego, co wylosowali (lub co zostawili dla nich inni gracze) tworzą planetę. Gra toczy się tak długo, aż wszystkie kafle zostaną wykorzystane, a przed każdym z graczy będzie gotowy nowy świat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wtedy zaczyna się podliczanie punktów, a kluczowe w tym są postaci widniejące w narożnikach ułożonych planet. Każda z postaci daje graczowi punkty za coś innego, na przykład latarnik za latarnie, myśliwy za gatunki zwierząt. Proste.

I jednocześnie bardzo wciągające.

Ta gra nie ma kosmicznych zasad, nie jest niesamowicie złożona. To losowanie i dokładanie kafelków. Dzieci się w coś takiego bawią. A jednak możliwe jest w ‚Małym Księciu” strategiczne dobieranie kolejnych elementów, blefowanie, próby wmanewrowania przeciwnika itp. I nagle okazuje się, że to małe pudełko kryje w sobie wciągającą, pełnowymiarową grę.

Plusy:

  • Proste zasady.
  • Porządne wykonanie elementów.
  • Świat z „Małego Księcia”.
  • Wbrew pozorom – rozgrywka jest emocjonująca.

Minusy:

  • Trochę zbyt „dla dzieci” w moim odczuciu.
  • Świat z „Małego Księcia”.
  • Element losowy przy pobieraniu kafelków.

Ocena: zdecydowanie można zagrać. 

Cena: Rebel.pl proponuje niecałe 80 złotych i to jest uczciwa cena.

Jeśli podobał Ci się ten tekst, polub mnie na Facebooku!