Wpół do weekendu #34 – wulkany

Dziś Popielec. No to o czym może być dzisiejszy wpis?

Jakoś tak mi się skojarzyło, że w naturze popioły pojawiają się dzięki wulkanom. Oczywiście – popioły wulkaniczne to nie jest jedyne zagrożenie związane z faktem, że ziemia postanowiła kichnąć. Jest jeszcze lawa, gaz… Matka Natura tradycyjnie ma garść sposobów na pokazanie nam, że jesteśmy tu tylko na chwilę i wyłącznie dzięki jej kaprysowi.

Aby dowiedzieć się czegoś o wulkanach, można oczywiście rzucić okiem na jakąś listę z ciekawostkami i uchodzić za eksperta. Można też do tego dorzucić garść faktów o najbardziej znanym wybuchu w historii, czyli o Wezuwiuszu, oraz o tym, jak zniszczył Pompeje.

Oczywiście – wybuchy wulkanów to niekoniecznie są dawne dzieje. W minionym wieku też góry wybuchały, a najpotężniejsza erupcja miała miejsce w 1912 roku. Była też historia Paricutin, wulkanu, który do 1943 roku nie istniał. Aż pewnego sennego dnia postanowił pojawić się na polu kukurydzy, a następnie pochłonąć pobliską wioskę. Została tylko wieża kościoła

We wrześniu minionego roku wulkan Ontake w Japonii wybuchł, zabijając 36 osób. Po prostu tak nagle. Gdy przyjrzeć się zdjęciom z akcji ratowniczej, wyglądają nierealnie – tak, jakby ktoś nagle kolor wyłączył

A pamiętacie wybuch islandzkiego wulkanu z 2010 roku? Tego, którego nazwę tłumaczy się jako „takiegowałajaksepolatacie”? On może ponownie uziemić samoloty na świecie.

No, ale są wulkany – i są superwulkany. Czyli takie – niespodzianka – gigantyczne wulkany, charakteryzujące się gigantycznymi wybuchami. Największą eksplozją z ostatnich dwóch milionów lat (!) była ta na Sumatrze, przed 74 tysiacami lat, gdy wulkan Toba nieźle narozrabiał. Przez długi czas uważano, że w wyniku incydentu Toba zmienił się klimat na całej planecie, skutkiem czego ludzie z tego okresu gwałtownie ginęli. W pewnym momencie było nas na całym świecie nie więcej niż 10 tysięcy. Tak, cała ludzkość zmieściłaby się spokojnie na dużym stadionie. Niedawno jednak wyciągnięto z badań wnioski, że wybuch Toba i zmniejszanie liczby ludności nie są ze sobą powiązane.

Myślisz, że superwulkany to pieśń przeszłości? Ha, jakże mi przykro wyprowadzać Cię z błędu! Na przykład Yellowstone to nie tylko park narodowy, w którym żyje miś Yogi. To także superwulkan, który w każdej chwili może pokryć całe terytorium USA równą warstwą popiołu. Są też inne superwulkany – na przykład pod całym miastem – gotowe w każdej chwili dać niezły pokaz.

Oczywiście – popiół, jakim dziś wierni posypują głowy, wcale nie pochodzi z wulkanu. Ale tak mi się jakoś skojarzyło…

Foto: Kahunapule Michael JohnsonCC BY-NC-SA 2.0

Jeśli podobał Ci się ten tekst, polub mnie na Facebooku!