Rysiek Widzimisie

Dziś kilka słów o pewnej aplikacji na telefon. Uznanej, nagradzanej, reklamowanej. Dla ludzi z mocno elastyczną etyką.

W weekend wpadł mi w oko plakat reklamujący aplikację „Rysiek Antyradar” (dostępna na Androida i iOS). Nazwa pozwala domyślić się, o co chodzi, ale dla pewności kilka cytatów z opisu aplikacji w Sklepie Play:

Rysiek widzi misie! To najlepszy, darmowy ostrzegacz drogowy – zwycięzca testu aplikacji antyradarowych przeprowadzonego przez tygodnik Motor (nr 26/2014). Rysiek wygrał w nim z aplikacjami Yanosik, iCoyote, Autoradar i RadarSTOP.

Jak to działa? Dzięki Ryśkowi zgłaszasz i odbierasz ostrzeżenia o miśkach i innych przeszkodach na drodze – fotoradarach, wypadkach, remontach, zablokowanych odcinkach oraz złych warunkach pogodowych.

(…)

Rysiek to kompan dobrej jazdy – darmowa aplikacja, dzięki której nie stracisz pieniędzy, czasu i dobrego humoru 🙂

To może po kolei. Aplikacja ostrzega użytkownika o stojących radarach i patrolach. Czyli państwowych narzędziach wymuszania przestrzegania prawa. Podstawowe pytanie brzmi – po co? Jeśli ktoś jeździ zgodnie z przepisami, to żaden patrol ani fotoradar nie jest mu straszny. Co innego, jeśli ktoś planuje nieco poszaleć i przekroczyć dozwoloną prędkość. Wtedy informacja o fotoradarach mu się przyda. A jeśli wsiada za kółko na podwójnym gazie, to i miejsca postoju patroli mogą być całkiem użyteczne.

Tak, jeśli chce się złamać prawo drogowe, takie informacje pomogą uniknąć zasłużonej kary.

I do takich właśnie ludzi wyciąga rękę firma NaviExpert. My wiemy – zdaje się mówić – że to okropne, opresyjne prawo nie pozwala wam, szalonym kierowcom, rozwinąć skrzydeł. Na szczęście poinformujemy was, gdzie stoją miśki (czyli patrole policyjne), gdzie działają fotoradary, a w swojej wielkiej łaskawości dorzucimy też info o remontach i wypadkach, żebyście nie stali w korkach.

Aby uniknąć niezręcznej ironii, nie będziemy was informować, które z tych wypadków są skutkiem przekroczenia dozwolonej prędkości.

[pullquote]Dobrze jest mieć pomocnika w łamaniu prawa.[/pullquote]

Dzięki nam nie wydasz kasy na te paskudne, faszystowskie mandaty. Zatrzymasz ją w kieszeni i wydasz, na co tylko zechcesz. Na przykład na adwokata, gdy skosisz jakiegoś pieszego na zakręcie. Albo na rehabilitację, gdy wyrżniesz w drzewo.

Bo że któryś z użytkowników „Ryśka” zrobi krzywdę sobie lub innym, jest statystycznie pewne. Polska szkoła jazdy jest fatalna i trudno znaleźć obcokrajowca (czy nawet krajowego znawcę), który wyrażałby się o niej w samych superlatywach. Ostatnio natrafiłem nawet na stwierdzenie, że Polacy jeżdżą gorzej niż litewscy kierowcy tirów.

Uwierzcie mi, to coś znaczy.

Niekoniecznie to, że wszyscy mamy dwie lewe ręce na kierownicy. Ale proporcjonalnie mamy więcej wariatów za kółkiem – i są oni niebezpieczniejsi. Jasne, naszym drogom też daleko do ideału – ale tym bardziej powinno się na nich jechać ostrożnie. A – czy tego chcemy, czy nie – ostrożność w tym wypadku oznacza zdjęcie nogi z gazu. Po prostu.

Można się zżymać na reperowanie budżetu wpływami z fotoradarów. Można zauważać, że czasem ograniczenia prędkości wydają się być absurdalne (aczkolwiek zazwyczaj słyszę to nie z ust inżynierów ruchu, ale z ust typowego obywatela, który wszystko wie lepiej). Ale to jest prawo. Prawo ustanowione przez legalne władze, a nie prze okupanta – więc łamanie go nie jest specyficznym wyrazem patriotyzmu, ale zwykłym przestępstwem.

Tymczasem z jakiegoś względu dość powszechne jest spojrzenie na prawo drogowe jako na zbiór sugestii, które można sobie dowolnie wybrać. Dziwne, że nie ma takiego spojrzenia na inne przepisy, które też przecież nie wszystkim muszą się podobać. Może wtedy doczekalibyśmy się też aplikacji pokazującej których alejek w supermarketach nie pilnuje ochrona, które mieszkania nie są zamknięte oraz lokalizatora samotnych kobiet, spacerujących po zmroku.

No, ale to przecież tylko przepisy drogowe. Można to olać. Dlatego firma, robiąca nawigacje samochodowe, wyprodukowała taką aplikację. Dlatego popularne pismo motoryzacyjne robi ranking tego typu aplikacji. I dlatego jakaś firma reklamowa nie widzi problemu, aby wywiesić plakat na skrzyżowaniu w Gdańsku. Dwieście metrów od komisariatu.

Przecież jeszcze nigdy nikogo przekroczenie prędkości nie skrzywdziło, prawda?

PS: Te słowa kieruję do Ciebie, gdy podnosisz ręce nad klawiaturę, aby wbić mnie w glebę oskarżycielskim „a ty prędkości nigdy nie przekraczałeś?”. Tak, przekraczałem. Dawno temu, gdy byłem młody, głupi i jeździłem po autostradzie. Dziś, jeśli jeżdżę, to głównie po mieście. Ale przede wszystkim dorosłem i zmądrzałem. Teraz pora na Ciebie.

Foto: Michael Flick / CC BY-NC 2.0

Jeśli podobał Ci się ten tekst, polub mnie na Facebooku!