Owczy Pęd – gra „na wypasie”

Zbliżająca się wielkimi krokami Wielkanoc sprawia, że otaczają na zewsząd jajka, kurczaki, baranki i owieczki. A skoro tak, to dzisiaj kilka słów o grze poświęconej tym ostatnim. Czyli owcom. 

„Owczy Pęd” to jedna z pierwszych nietypowych planszówek, jakie wylądowały w naszym domu. Do dziś gramy w nią z prawdziwą przyjemnością. Zasady są proste, rozgrywka szybka, a strona wizualna – niesamowicie przyjemna.

DSCF3776

O co chodzi w grze? Na pastwisku – niespodzianka – przebywają owce. W odpowiednich momentach gry coś budzi w nich zaciekawienie lub strach. A to pojawia się piękny baran z kwiatkiem, a to szalony baranek z nożyczkami… wiadomo – do pierwszego owce się garną, od drugiego uciekają. Na koniec rundy, w której wydarzy się dana sytuacja, podliczane są punkty – im kto bliżej (lub dalej, zależnie od sytuacji), tym więcej punktów zdobywa.

DSCF3766

DSCF3765

DSCF3760

Po czterech rundach punkty się sumuje i wyłania zwycięzcę. Proste jak kij pasterski.

Grać mogą dwie do czterech osób. Gracze na przemian zagrywają żetonami ruchu: każdy gracz ma tyle samo takich samych żetonów. W ten sposób należy skupić się na podejściu taktycznym. Czym jeszcze mogę zagrać, co ma mój przeciwnik? Bowiem żetony tej drugiej osoby też są ważne – najczęściej to one determinują nasze ruchy. Są żetony przesuwające całe stado, obracające je, a nawet przepędzające je ku krawędzi pastwiska.

DSCF3772

DSCF3769

Zasady gry są proste, ale nie znaczy to, że sama gra taka jest. Trochę trzeba się nakombinować, aby wywieść przeciwnika w pole. A i tak w ostatnim ruchu on może obrócić wszystko na swoją korzyść. Oczywiście przyjemności z rozgrywki nie psuje strona wizualna. Gra jest rewelacyjnie wykonana. Mamy do czynienia z małymi figurkami owiec, a i sama łąka, czyli plansza, jest miła dla oka. Aż chciałoby się, aby figurki pokrywała wełna, a planszę – trawa.

DSCF3759

DSCF3768

Jeśli zastanawiacie się, czy warto – to warto. „Owczy Pęd” to gra dla całej rodziny. Gwarantuję, że będziecie wiele razy wracać na łąkę, do stada…

Plusy:

  • Dla każdego.
  • Elegancko wykonana.
  • Zmusza do myślenia.

DSCF3757

Minusy:

  • Owce nie są z miękkiej wełny.
  • Nasza taktyka jest od początku widoczna dla każdego.

Ocena: warto.

Cena: tradycyjnie zaglądam na Rebel.pl, gdzie widzę cenę ok. 120 zł.

Jeśli podobał Ci się ten tekst, polub mnie na Facebooku!