RetroGranie: Carmageddon

Lata 90. minionego stulecia w grach komputerowych… To były czasy! Trzy piksele na krzyż w połączeniu z naszą wyobraźnią były najwierniejszym odwzorowaniem rzeczywistości. A każda gra miała jedno zadanie – zmienić uśmiechnięte dziatki w żądne krwi potwory. To właśnie wtedy w Mortalu wyrywało się przeciwnikom głowy razem z kręgosłupami, chlapiąc pikselową posoką na wszystkie strony. To wtedy w Doomie czy pierwszym Quake`u masakrowało się hordy wrogów wymyślnymi spluwami. To także wtedy sadysta Mario rozdeptywał żółwie, a perski książę konał nadziany na kolce. I nagle z tej krwawej jatki wyłonił się tytuł, który nikogo nie pozostawiał obojętnym. „Carmageddon”. Niby wyścigi samochodowe, ale pełne niczym nieuzasadnionej przemocy. Ryk silników ginął w lamencie bezbronnych ofiar, a żwir pryskajacy spod kół miał zawsze czerwoną barwę.

Tak jak pisałem we wpisie o „Starcrafcie” – postanowiłem nieco nadrobić zaległości i pograć w niektóre z ponad 250 gier, zalegających w mojej kolekcji. Tym sposobem na moim dysku twardym wylądował „Carmageddon”. Pamiętam, że grałem kiedyś kilka razy w tę grę i zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. To było niesamowite, że przemoc mogła być tak bezsensowna i tak realistyczna! Korpusy przechodniów masakrowane ostrzami przyczepionymi do karoserii, flaki wkręcające się na koła samochodów – to wszystko tam bylo.

A my, wtedy dzieci, patrzyliśmy na to szeroko otwartymi oczyma, pozwalając grze dokonać spustoszenia w naszej psychice. Przyszedł zatem czas na odświeżenie wrażeń i powtórną degenerację mojej ledwo odbudowanej empatii.

Pierwsze wrażenie – jak ja mogłem się tym kiedyś zachwycać? Gdzie jest ten cały realizm? Te flaki rozwlekane przez koła naszych bolidów? Ta krew, kapiąca z monitora CRT na klawiaturę? Nie ma. Zamiast tego są brzydkie piksele, które swoją pstrokacizną mogą przyprawić o ból glowy. Krzyki? Owszem, są. Ale zawsze te same.

Estetyka gry po prostu nie przetrwała próby czasu*. Dziś nawet „Saper” wygląda ładniej. A jak z rozgrywką? Może ona utrzymała się pomimo upływu czasu?

Niestety, też nie. Przynajmniej u mnie. Może wyrosłem już z radosnej rzezi i potrzebuję najlżejszego choby powodu do zabicia. A może nie potrafię czerpać radości z brzdkich wyścigów, na dodatek z kiepskim modelem jazdy. To już nie to. Za długo żyję, zbyt dużo widziałem. Gdy teraz zainstalowałem „Carmageddon”, mógł mnie wciągnąć, bo nie miałem nic lepszego do roboty. Jednak gdy na horyzoncie pojawił się jakiś szalony plan (zakupy, sprzatanie domu, patrzenie w sufit), gra poszła w odstawkę. I już do niej nie wróciłem.

Zmusiłem się do przejechania kilku tras, wmawiając sobie, że już za moment zabawa wkroczy przez rozwalone drzwi. Nic takiego nie nastąpiło i gdyby nie silniki i wrzaski bólu, słyszałbym cykanie świerszczy, Bez sentymentów odinstalowałem „Carmageddon” i zapewne nie wrócę do niego, o ile nie ukryto w nim mapy dotarcia do pirackiego skarbu.

W swoim czasie był to kamień milowy – przynajmniej jeśli chodzi o pikselową jatkę. Wbrew wszelkim obawom psychologów i gadających głów – nie wyrosłem na psychopatę. Tak więc poza tym, że się brzydko zestarzał, to nie wykonał swojego zadania.

A Wy – graliście w „Carmageddon”? Jesteście dzięki niemu krwawymi psychopatami? Jeśli tak, to pewnie już szykujecie swoje noże na mnie…

* Uspokajam tych, którzy podejrzewają, że przy każdej grze retro będę głośno krzyczał „Brzydal”. Mam też zainstalowane gry, które całkiem ładnie się prezentują. A nawte takie, które celowo są brzydkie – i dzięki temu są całkiem miłe dla oka. Ale o nich przy innej okazji.

Jeśli podobał Ci się ten tekst, polub mnie na Facebooku!
 • Maciek G.

  Również grałem i też nie wyrosłem na psychopatę 😉 I nawet po grach typu Wolfenstein, Mortal Kombat, Franko: The Crazy Revenge czy GTA 1 było się psycholem tylko przed monitorem, bo raczej każdy z nas zdawał sobie sprawę, że to tylko wirtualnie można tak się bawić he he.

  Poza tym faktycznie, że gry nawet już kilkuletnie nie wytrzymują próby czasu. I to co kiedyś rajcowało na Commodore 64, Amigę 500 czy na PS 1 wywołuje już tylko spory uśmieszek, że takie coś mogło cieszyć oraz wywoływać emocje. Cóż starzejemy się, a gry wraz z nami 😉

  • Różnica jest tylko taka, że my się starzejemy ładnie.

   Kiedyś wyciągnę z głębi szafy Atari 65XE (albo tę konsolę, Atari 1200), jakimś cudem podłączę do telewizora i zobaczę River Raid albo Miecze Valdgira. I zapłaczę.

 • Własnie dlatego nie wracam do tytułów w które zagrywałem godzinami w dzieciństwie… engine wyobraźni i wspomnień nadal działa i nie chce tego niszczyc. Takze wszelkie Carmagedony, Warcrafty, C&C, Tycoony, GTA1 itd itp nie uruchamiam, bo lepiej sobie je przypomniec patrzac w sufit :))) a tak btw. bedzie nowy Carmagedon z dzisiejsza grafika :)))

  A co do wyrastania na psychopatow, czytalem ostatnio wyniki badan, ze agresje u graczy nie powodu agresja na ekranie, ale nie dopracowanie gier i wystepowanie bledow. I jak tak sobie mysle, to jest w tym sporo racji – Battlefield 4, ktory ciagle mnie wkurzal bledami, oczekuje na skonczenie juz kilka miesiecy 😛

  • „Engine wyobraźni” – rzekł poeta. A ja właśnie chcę się zmierzyć ze wspomnieniami. GTA nadal wciąga.

 • Tytooz

  Co do gier celowo brzydkich to całkiem fajnie prezentuje się scena Indie. Niedawno wsiąkłem w Nidhogg-a, którego szczerze polecam.

  • No właśnie – indie są bardzo fajne. Mają moc nie w grafice, ale w mechanizmie.

 • Carmageddon 2 najlepsze! Ma być Carmageddon HD 🙂

  • No, ale to już nie będzie „moje dzieciństwo”. Co najwyżej takie oszukane.

 • Pingback: Arkadia – Nolife Style()