Moda nieznana: skąd wzięły się luźne spodnie?

Moda to żywioł. Nie można przewidzieć, co będzie na topie. Owszem, są projektanci i styliści, którzy starają się (słowo – klucz) wykreować trendy, ale czasem ze starcia z wyczuciem smaku przeciętnego człowieka wracaj na tarczy.

Jak to się stało, że właśnie luźne spodnie, zwisające swobodnie w kroku, stały się modne? Czy stoi za tym jakiś złośliwy projektant? Może to efekt wielkiego strajku w fabryce pasków i szelek? Albo typowa opozycja wobec lalusiów w rurkowatych spodniach na szelkach, pociągniętych prawie pod brodę?

Nic bardziej mylnego.

 

Wszystko zaczęło się w amerykańskich więzieniach. Z przyczyn zupełnie praktycznych więźniowie nie mogą mieć pasków do spodni – aby nie używać ich jako broni lub nie móc się na nich powiesić. Ta drobna niedogodność skutkuje tym, że więzienne spodnie, raczej nie szyte na miarę, nie trzymają się na biodrach, a spadają niżej i niżej. Ten styl podpatrzyli czarni raperzy, lansujący się na twardych „gangsta”, co to z niejednego więziennego pieca chleb jedli. I wprowadzili opuszczone spodnie na salony.

Wprawdzie konsternację wprowadziła informacja, jakoby opuszczone spodnie i widoczna bielizna były formą więziennego zaproszenia do zdecydowanie bliższego i głębszego poznania, ale okazało się, że to tylko złośliwa plotka. Tysiące twardzieli odetchnęło z ulgą.

Za wcześnie.

Okazuje się, że ciągłe noszenie luźnych spodni wymusza pewien specyficzny chód – aby spodnie nie spadły zupełnie. To nie jest naturalna forma chodzenia dla ludzi, więc miłośnicy workowatych portek muszą się liczyć z bólami  bioder, kolan, pleców czy wadami postawy. Ale to nie wszystko. Dwuletnie badania pokazują, że 70% noszących tego typu spodnie ma skłonności do przedwczesnego wytrysku, a 75 – 82% cierpi na różnej maści zaburzenia czynności seksualnych.

Tak więc jeśli nie odsiadujesz wyroku w amerykańskim więzieniu, rozważ, czy workowate spodnie, odsłaniające Twoją bieliznę, są konieczne do pokazania, jakim twardzielem jesteś. Tylko nie przeskocz ze skrajności w skrajność, zakładając obcisłe rurki. Te z kolei mogą nieźle namieszać z dość ważnym nerwem, biegnącym wzdłuż nogi.

Ale o tym może przy następnej okazji. O ile podoba Wam się pomysł na nieregularne wpisy o modowych ciekawostkach? Dajcie znać w komentarzach i na FB!

Foto: Rin Johnson / Flickr

Jeśli podobał Ci się ten tekst, polub mnie na Facebooku!