Rój – szachy na dopingu

Arachnofobia i entomofobia. Jeśli przynajmniej jedno z tych dwóch długich słów brzmi niepokojąco znajomo, to mam dla Ciebie złą wiadomość. Nie pograsz sobie w świetną grę.

Powiedzieć o „Roju”, że to planszówka, byłoby minięciem się z prawdą. Planszy nie ma, są tylko… pionki? Taka nazwa chyba byłaby najwłaściwsza. Pionki kojarzą się z szachami i nie jest to skojarzenie złe. I tam, i tu, mamy do czynienia z myśleniem. W obu przypadkach tez to gra tylko dla dwóch osób.

Czyli w skrócie – „Rój” to takie szachy. Tylko bardziej.

2014-01-19 Planszówki 044

Cel gry jest niebywale prosty – należy otoczyć królową roju przeciwnika. Aby tego dokonać, należy dokładać lub przemieszczać sześciokątne płytki z wizerunkami różnych robali. Oczywiście, według ściśle ustalonych zasad. Dołożony kamień z owadem (lub pająkiem, aby być poprawnym) może stykać się tylko z kamieniami tego samego koloru. Każdy robal ma swój ruch. Jeden przesuwa się o jedno pole, inny skacze, jeszcze inny – przejmuje ruchy sąsiada. Prawie jak w szachach.

2014-01-19 Planszówki 042

Jednak brak ograniczonej planszy i oparcie układu naszego roju na sześciokątach wymusza zupełnie inne myślenie, niż w przypadku szachów. W 2006 gra zdobyła nawet wyróżnienie „Mensa Select”. A więc gra wymaga myślenia, co docenili ludzie z wysokim ilorazem inteligencji. To chyba jest jakaś rekomendacja…

Wykonanie gry zasługuje na pochwałę. Płytki są wykonane z solidnego plastiku, przyjemnie ciężkie i charakterystycznie grzechocą w specjalnej torbie, dołączonej do gry. Owady są odwzorowane na tyle dokładnie, aby odróżnić mrówkę od komara, a jednocześnie nie wzdrygać się przed ich złapaniem.

2014-01-19 Planszówki 043

Do podstawowej wersji, składającej się z pięciu rodzajów płytek (królowa, żuk, konik polny, pająk, mrówka) można dokupić dwa dodatki – biedronkę i komara. Oferują one nowe ruchy, a tym samym nowe możliwości pokonania przeciwnika. Z tego powodu warto przeznaczyć te kilkanaście złotych, aby mieć komplet.

2014-01-19 Planszówki 045

Gra wciąga niesamowicie. Jest przy tym dość szybka – nie spodziewajcie się wielogodzinnych partii. Wystarczy usiąść do niej z kimś, kto lubi ćwiczyć szare komórki. I nie brzydzi się robali.

Plusy:

  • Wymaga myślenia.
  • Ładnie wykonana.
  • Szybko się gra.

Minusy:

  • Szybko się gra.

Ocena: zdecydowanie warto.

Cena: poniżej 70 zł plus po niecałe 13 zł za każdy z dodatków (Rebel.pl)